D O M O V N Í Ř Á D
Bytového družstva Thámova u metra (IČ 014 54 137)
Článek 1
Úvodní ustanovení
Tento domovní řád Bytového družstva Thámova u metra je ve smyslu článku 43 stanov vnitřním předpisem bytového družstva, který je závazný pro všechny nájemce, kteří odpovídají za jeho seznámení a dodržování všemi členy své domácnosti, jakož i svými podnájemníky a návštěvníky.
Blíže se upravují podmínky a pravidla užívání bytů, nebytových prostor a společných částí nemovitostí ve vlastnictví Bytového družstva Thámova u metra, přičemž základní práva a povinnosti v této oblasti jsou stanovena občanským zákoníkem, stanovami družstva, nájemní smlouvou i obecnými zvyklostmi bydlení a občanského soužití v místě a čase.
Domovní řád podrobně určuje práva, povinnosti a vztahy bytového družstva a nájemníků v domě, a další specifická pravidla pro obvyklé chování všech zúčastněných osob podle místních poměrů v souladu s technickým vybavením a podmínkami správy a provozu bytového domu.
Dodržování pravidel má přispět k tomu, aby dům byl řádně užíván na odpovídající úrovni, aby bylo zabráněno jeho poškozování a znehodnocování, má podpořit bezproblémové sousedské vztahy nájemců a všech dalších uživatelů domu, jejich bezpečnost při užívání domu, předcházení škodám a snižování nákladů na údržbu.
Článek 2
Základní pojmy
Nemovitou věcí ve vlastnictví bytového družstva je pozemek parc. č. 299 v k.ú. Karlín, jehož součástí je budova č.p. 191 v části obce Karlín, sloužící pro účely bydlení. Zpevněná nezastavěná část pozemku je využívaná jako dvůr.
Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností pod samostatným uzavřením, které jsou částí domu, tvoří obytný prostor a jsou určeny k účelu bydlení.
Nebytové prostory jsou jednotlivé místnosti nebo soubory místností pod samostatným uzavřením, které jsou určeny k jiným účelům než bydlení (např. k podnikatelské činnosti). Nebytovými prostorami nejsou příslušenství k bytu ani společné prostory (části) domu nebo pozemku.
Společné části a zařízení domu jsou vymezeny vládním nařízením č. 366/2013 Sb. o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím.
Společnými prostorami jsou části domu a pozemku se společným přístupem a užíváním všemi nájemci bytů a nebytových prostor, jakož i dalšími uživateli domu, a to zejména vchody, schodiště, chodby v nadzemních podlažích a sklepních prostorách, výtahová kabina, dvůr. Součástí společných prostor jsou i sklepní kóje, které mohou být poskytnuty k užívání jednotlivým členům za dohodnutých podmínek.
Uživateli domu jsou nájemci bytů a členové jejich domácnosti, podnájemci a ostatní spolubydlící, nocující hosté, zvaní i náhodní návštěvníci uvedených osob. Uživateli jsou rovněž nájemci nebytových prostor, jejich spolupracovníci a klienti; pro ustanovení domovního řádu se za ně považují i pracovníci externích firem, vykonávající práce nebo služby v domě pro uvedené osoby.
Článek 3
Práva a povinnosti z nájmu bytu
Práva a povinnosti bytového družstva a jeho členů určují stanovy družstva spolu s nájemní smlouvou, další podrobnosti spojené s užíváním bytu a domu stanoví tento Domovní řád.
Ve výjimečných případech (havárie, požár, ohrožení života a zdraví osob, bezprostředně hrozící škoda na majetku) má družstvo právo zpřístupnění bytu policií nebo hasiči bez souhlasu nájemce. O tomto zásahu vyrozumí družstvo neprodleně nájemce a pořídí o zásahu písemný protokol.
V zájmu předcházení násilného otevření bytu nebo nebytového prostoru ve výjimečných případech, se doporučuje při delší nepřítomnosti nájemce oznámit družstvu místo pobytu anebo adresu a telefon osoby, zmocněné ke zpřístupnění bytu nebo nebytového prostoru.
Nájemce zodpovídá za řádné užívání pronajatého bytu nebo nebytových prostor, společných částí a prostor domu a za řádné užívání všech souvisejících poskytovaných plnění v souladu s tímto Domovním řádem; ve stejném rozsahu zodpovídá i za členy své domácnosti, své podnájemce a další uživatele domu.
Nájemce je povinen nahradit škody, které na pronajatém bytu nebo na zařízení domu způsobil on, člen jeho domácnosti, podnájemce nebo další uživatel domu. Náhradou škody se rozumí buďto uvedení do původního stavu nebo náhrada družstvu v penězích.
Nájemce je povinen při výkonu svých práv dbát, aby v domě bylo vytvořeno prostředí, zajištující ostatním nájemcům výkon jejich práv. Výkon práv a povinností, vyplývající z nájemního vztahu, nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv nebo oprávněných zájmů jiných osob, anebo nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
Družstevní byty jsou označeny na dveřích identifikačním číslem.
Nájemce bytu je povinen na přidělené poštovní schránce v domě instalovat a udržovat čitelnou jmenovku s uvedením bydlících osob.
Článek 4
Práva a povinnosti z podnájmu bytu
Bytové družstvo bylo založeno za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů ve smyslu §727 zákona č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích. Pokud člen družstva jako nájemce byt dočasně neužívá, může jej přenechat do podnájmu jiné osobě.
Nájemce může přenechat byt do podnájmu jiné osobě jen s předchozím písemným souhlasem představenstva družstva a po zaplacení správního poplatku, stanoveném Platebním řádem.
Přenechání části bytu nájemcem k bydlení jiné osobě, pokud v něm nájemce současně bydlí, se za podnájem nepovažuje. Krátkodobé poskytování části bytu za úplatu však musí být předem projednáno s představenstvem družstva, které je může omezit.
Umožní-li nájemce užívat byt třetí osobě, odpovídá družstvu ve smyslu §2216 Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. za jednání této osoby stejně, jako kdyby byt užíval sám. Náhradu škody způsobené touto osobou i další související pohledávky bude družstvo vymáhat na nájemci.
Nájemce je povinen při každé změně nahlásit do deseti dnů bytovému družstvu jména podnájemců i jejich spolubydlících včetně adres trvalého pobytu, mailu a telefonu.
Poskytování bytu nájemcem nebo podnájemcem za úplatu pro krátkodobé nebo nahodilé ubytování osob, podnikání nebo služby (tzv. sdílené, prázdninové, výměnné, smluvní apod.) je vyloučeno. Ubytování lidí v nouzi, zejména cizinců, je možné jen se souhlasem představenstva družstva.
Nájemce je povinen seznámit podnájemce s tímto Domovním řádem, zejména s provozem domu, ukládáním odpadu a s užíváním společných prostor i vybavení domu, a zajistit, aby je dodržovali a nenarušovali obvyklé občanské soužití v domě.
Užívat pronajaté nebytové prostory pro účely ubytování není přípustné.
Článek 5
Povinnosti družstva při údržbě bytů a nebytových prostor
Bytové družstvo zabezpečuje s ohledem na možnosti jejich financování z dlouhodobé zálohy na opravy revize, údržbu, opravy, rekonstrukce a modernizace společných částí domu, zejména:
konstrukce budovy, střešního pláště, fasádní výplně, svody dešťové vody, vnější fasády,
povrchy, izolace a zábradlí teras, lodžií a balkonů, pokud došlo k jejich poškození přirozeným opotřebením anebo živly,
kotelna včetně komínů, rozvodů otopného média ústředního topení, radiátorů, regulačních ventilů a poměrových měřidel tepla u radiátorů,
osobní výtah včetně šachetních dveří, strojovny a elektrického rozvaděče,
společné prostory včetně vchodových dveří do nich, konstrukce sklepních kójí,
osvětlení společných prostor,
hromosvody a zařízení požární techniky,
poštovní schránky v přízemí domu,
vodovodní, plynovodní, kanalizační a elektrické přípojky od veřejné části do budovy,
vodorovné a svislé rozvody pitné teplé a studené vody až k jejich bytovým uzávěrům včetně měřidel jejich spotřeby,
svislé odpadní potrubí a odbočky k bytům,
rozvody zemního plynu v domě k individuálním plynoměrům jednotlivých odběratelů,
rozvody elektřiny v domě k individuálním elektroměrům jednotlivých odběratelů,
rozvody domácího vrátného včetně uličních tlačítek a domovního zámku.
O pořadí důležitosti a době provedení jednotlivých oprav, rekonstrukcí nebo modernizací rozhoduje představenstvo družstva nebo členská schůze s ohledem na technické podmínky.
Článek 6
Povinnosti nájemce při údržbě bytů a nebytových prostor
Povinnosti nájemce při údržbě družstevního bytu určují stanovy Bytového družstva.
Nájemce nebytového prostoru je povinen na vlastní náklady zabezpečit a hradit údržbu, revize, opravy a rekonstrukce jemu pronajatého nebytového prostoru.
Nájemce je povinen oznámit družstvu bez zbytečného odkladu potřebu těch oprav, které se mají hradit z prostředků družstva, a umožnit jejich provedení (zejména spárování nebo oprava obkladů na terasách, balkonech a lodžiích, oprava nebo zprůchodnění okapů, upevnění zábradlí apod.).
Článek 7
Užívání sklepů (sklepních kójí)
Sklepní kóje jsou v podzemním podlaží a jsou označeny na dveřích identifikačním číslem.
Sklepní kóje jsou určeny pro uskladnění osobních věcí bydlících nájemců a podnájemců, nikoliv pro podnikatelskou činnost ani pro ukládání věcí osob, které nejsou uživateli domu.
Nájemci jsou povinni zejména zajistit, aby ve sklepních kójích:
nebyly ukládány hořlaviny, látky nebo předměty snadno vznětlivé, výbušné, toxické či jinak nebezpečné,
nebyl užíván otevřený oheň, je zakázáno zde kouřit,
uložené věci nebyly zdrojem šíření zápachu, hmyzu nebo hlodavců.
Přístup do podzemního podlaží je buď výtahem na zvláštní čip anebo po schodech přes mříže a dveře, vybavené bezpečnostním zámkem na specielní klíč.
Výtahový čip a specielní klíč vydává pověřený člen představenstva, zpravidla po jednom kusu na byt. Každý jeho uživatel je povinen chránit ho před ztrátou nebo zneužitím. Při zániku nájmu nebo podnájmu je povinnost klíč i čip vrátit.
Družstvo je oprávněno požadovat za klíč nebo čip zálohu a v případě ztráty klíče nechat vyměnit celou sadu (vložky a klíče) na náklady uživatele, který jej ztratil.
Každý je povinen při odchodu ze sklepních prostor zhasnout a řádně uzamknout vstupní dveře i ochranné mříže.
Bytové družstvo nepřebírá odpovědnost za poškození, znehodnocení ani ztrátu soukromých předmětů uložených ve sklepních kójích.
Článek 8
Užívání společných prostor
Společné části domu se užívají jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení tak, aby nedocházelo k omezování práv ostatních nájemců v domě.
Uživatelé domu nejsou oprávněni svévolně manipulovat s uzavíracími armaturami zemního plynu, vody, ani topných okruhů. V případě havárií nebo oprav v bytech může oprávněná osoba uzavřít pouze příslušnou sekci.
Volné umísťování soukromých předmětů (např. kočárky, koloběžky, jízdní kola, jednostopá motorová vozidla), nepatřících k vybavení domu, není ve společných prostorách dovoleno. Umisťování soukromých zařízení pro příjem signálu není povoleno ve společných prostorách domu, na vnějších stěnách domu ani na střeše; dočasnou výjimku může udělit představenstvo.
Bytové družstvo nepřebírá odpovědnost za poškození, znehodnocení ani ztrátu jakýchkoliv soukromých předmětů umístěných ve společných prostorách.
Na chodbách, mezipatrech, schodištích a sklepích musí být zachován volně průchozí celý stavební profil jako úniková cesta v případě požáru nebo evakuace. Soukromé předměty nebo rostliny, které tomu brání, budou po předchozím upozornění bez náhrady odstraněny.
Pokud dojde ke znečištění nebo poškození společných prostor, zajistí ten, kdo to způsobil, na vlastní náklady neprodlený úklid nebo opravu. Zodpovídá příslušný člen družstva.
Ve společných prostorách není dovoleno nakládat s hořlavinami ani s toxickými látkami.
Je zakázáno kouřit a používat otevřený oheň ve všech společných prostorách (mimo dvora).
Ve společných prostorách může být pro podporu bezpečnosti instalován kamerový systém.
Článek 9
Užívání osobního výtahu
Používat výtah bez doprovodu dospělých mohou děti od 10-ti let, pokud jsou řádně poučeny dospělou osobou, která zodpovídá za jejich bezpečnost.
Po nastoupení je třeba umožnit automatické zavření vnitřních kabinových dveří.
Po vystoupení je povinnost řádně zavřít vnější šachetní dveře.
Při přepravě nákladu je třeba dbát opatrnosti a podlahu i stěny kabiny vhodně chránit před poškozením (např. kartónem). Přeprava jízdních kol (vyjma skládacích) není povolena.
Při znečištění kabiny je povinnost ji bezodkladně uklidit a vyčistit.
Za jízdy není dovoleno kabinu svévolně zastavovat a jakkoliv manipulovat nebo poškozovat vybavení nebo osvětlení kabiny, ani strhávat vývěsky nebo nálepky.
Je zakázáno kouřit a manipulovat s otevřeným ohněm v kabině.
Při zablokování osoby ve výtahu je třeba volat mobilem vyprošťovací službu anebo se s ní spojit stisknutím tlačítka zvonku v kabině.
Poruchu výtahu je třeba neprodleně nahlásit představenstvu družstva.
Při požáru, povodni nebo evakuaci se výtah nesmí používat.
Článek 10
Nakládání s domovním odpadem
Do odpadů umyvadel a dřezů se nesmí vylévat látky usazující se v odpadním potrubí (např. tuhnoucí tuky, olej, sádra, kávová sedlina), pevný odpad (např. čajové lístky) ani hořlaviny.
Pro zbytkový komunální odpad jsou určeny sběrné nádoby umístěné na dvoře domu, jejichž odvoz zpravidla 2x týdně zajišťuje družstvo. Sběrné nádoby je třeba naplňovat rovnoměrně a následně jejich víko zavírat. Přeplňovat nádoby je z hygienických důvodů zakázáno.
Pro separovaný odpad jsou určeny sběrné nádoby umístěné na dvoře domu v barevném rozlišení (žlutá pro plasty, modrá pro papír, zelená pro barevné sklo). Jejich odvoz zpravidla 1x týdně zajišťuje družstvo. Papírové kartony a krabice jakož i PET lahve je třeba zdeformovat tak, aby měly co nejmenší objem a do nádob se tak vešlo více odpadu.
Odkládat jakýkoliv odpad volně na dvůr je přísně zakázáno. Pokud se odpad vysype mimo nádobu, je povinností jej bezodkladně uklidit. Odpad mimo sběrné nádoby nebude odvezen.
Použité vánoční stromky nepatří na dvůr, ale volně na roh ulic Thámova / Sokolovská. Jejich odvoz zajišťuje ÚMČP8.
Pro separovaný odpad jsou rovněž určeny barevné kontejnery umístěné na rohu ulic (např. na Karlínském náměstí), jejichž odvoz zajišťuje ÚMČP8.
Pro objemný odpad (nábytek, dřevo, kovy, koberce, sanita apod.) je určen velkoobjemový kontejner přistavený v místech a termínech oznamovaných ÚMČP8 na svých webových stránkách a v časopise Osmička.
Pro nebezpečný odpad (autobaterie, zářivky, barvy, rozpouštědla, kyseliny a louhy, motorové oleje a obaly od nich) jakož i stavební suť, pneumatiky, dále elektrospotřebiče, televizory a PC monitory, počítače, lednice, mrazáky a sporáky jsou určeny zdarma sběrné dvory, jejichž umístění a provozní doba jsou uvedeny na webových stránkách ÚMČP8.
Článek 11
Vyvěšování a vykládání věcí
Vývěsky, nápisy a jiná informační nebo reklamní zařízení na domovních průčelích a uvnitř domu mohou být umístěna jen se souhlasem představenstva družstva.
Na uliční straně konstrukce domu (např. terasy, lodžie, okna, fasáda) nesmí být umístěna jakákoliv individuální zařízení nebo vyčnívající předměty (např. antény, paraboly, sušáky).
Květiny a jiné předměty na okenních parapetech, na balkonech apod. musí být zabezpečeny proti větrným poryvům a pádu. Při zalévání je třeba dbát na to, aby voda nestékala, nesmáčela zdi, spodní parapety nebo neohrožovala kolemjdoucí.
Sušení předmětů na uliční straně domu nesmí narušit vnější vzhled domu a nesmí obtěžovat jiné uživatele nebo kolemjdoucí (např. zastínění okna, stékání vody, exhalace).
Sušení předmětů na dvorní straně domu nesmí obtěžovat jiné uživatele bytových nebo nebytových prostor (např. zastínění okna, stékání vody, exhalace). Sušáky musí být instalovány tak, aby nepoškodily tepelnou izolaci fasády domu.
Článek 12
Stavební úpravy v bytech a nebytových prostorách
Stavební nebo jiné změny a úpravy v bytech (např. zavádět nebo měnit stávající vodovodní, elektrické, plynové a televizní vedení nebo topení, odstraňovat nebo zřizovat pevné příčky, přemisťovat nebo odstraňovat zárubně) lze provádět jen se souhlasem představenstva družstva na základě písemné žádosti s uvedením rozsahu změn a úprav; je-li to podle zvláštních předpisů třeba, rovněž s povolením příslušného orgánu státní správy nebo prostřednictvím odborně způsobilé osoby.
Družstvo je oprávněno požadovat, aby úpravy provedené bez jeho souhlasu byly uvedeny do původního stavu na náklady nájemce.
Při provádění oprav nebo rekonstrukcí v bytě musí nájemce průběžně zajišťovat na vlastní náklady úklid a odvoz sutě a odpadu tak, aby jimi neobtěžoval ostatní uživatele domu.
Úpravy a změny rozvodů elektřiny a plynu od jejich individuálního měřidla do bytu a v bytě lze provádět jen k tomu kvalifikovaným subjektem na vlastní náklady a nebezpečí, a před uvedením do provozu zajistit revizní zprávu, jejíž kopii doručí nájemce bez zbytečného odkladu družstvu.
Článek 13
Pořádek a čistota v domě
Všichni uživatelé domu jsou povinni udržovat čistotu a pořádek v domě. V případě jakéhokoliv znečištění jsou povinni ho bezodkladně uklidit.
V případě výskytu hmyzu (štěnice, švábi apod.) v bytě je nájemce povinen bezodkladně a na vlastní náklady zajistit odbornou deratizační službu, aby se hmyz zahubil a nerozšířil po domě
Uživatelé domu nesmí umisťovat žádný objemný odpad ani odhazovat drobné odpadky ve společných prostorách v domě ani na dvoře.
V případě sběru starých tiskovin je pro ně určeno zvláštní místo v domě.
Vyhazování předmětů z oken, teras, balkonů a lodžií, zejména zbytků potravin, cigaretových nedopalků a klepání popela, je přísně zakázáno.
Čištění osobních věcí na chodbách nebo ve společných prostorách domu je zakázáno; k tomu je určen prostor dvora.
Je zakázáno nad míru přiměřenou místním poměrům obtěžovat sousedy prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním, hlukem nebo vibracemi.
Družstvo zajišťuje provádění úklidových prací ve všech společných prostorách domu, zejména pravidelné zametání a mytí schodů a chodeb, zametání a odklízení sněhu na dvoře, čištění schodišťových oken, zábradlí, kabiny výtahu a vchodových i výtahových dveří.
Článek 14
Chov domácích zvířat a pěstování rostlin
Chov domácích zvířat nesmí odporovat obecně platným právním předpisům, závazným místním vyhláškám a nařízením, obecným zvyklostem bydlení ani občanskému soužití.
V bytě nebo nebytových prostorách mohou být chována pouze drobná domácí neužitková zvířata (psi, kočky, morčata apod.) a jiní drobní živočichové (papoušci, akvarijní rybky, hmyz apod.) v množství přiměřeném povaze a velikosti prostor, která jsou pod plnou kontrolou jejich majitele a nejsou určena pro odchovy mláďat ani pro obchodní účely.
Nájemce nese plnou odpovědnost za zvířata, která jsou v bytě chována. Odpovídá za škody, které chované zvíře způsobí, jakož i za zamezení jeho týrání. Je současně povinen zajistit, aby nedocházelo k rušení užívacího práva ostatních obyvatel domu zejména hlukem, zápachem nebo únikem zvířat, a aby byla dodržována hygiena v bytě, čistota v domě i na pozemcích s domem bezprostředně sousedících.
Krmení volně žijících holubů, koček, hlodavců a jiných zvířat je zakázáno. Výskyt volně žijících živočichů zejména ve dvorním traktu je nežádoucím zdrojem škod, infekce nebo alergie.
V bytě nebo nebytových prostorách mohou být pěstovány pouze drobné okrasné a užitkové rostliny v přiměřeném množství pro vlastní potřebu. Je zakázáno pěstování jedovatých, toxických nebo jinak nebezpečných rostlin (konopí, zdroje alergenů, jedovaté byliny nebo houby apod.).
Článek 15
Klid a noční klid v domě
Nájemce zodpovídá za jednání členů své domácnosti, svých podnájemci a dalších uživatelů v bytě v souladu s dobrými mravy tak, aby hlukem nebo otřesy v bytě nebo společných prostorách domu neobtěžovali ostatní uživatele domu (dupání, neobvyklé nebo nepříjemné zvuky, hádky, hlučné hudební nástroje, zpěv apod.).
Noční klid v domě jsou povinni všichni uživatelé domu dodržovat:
ve všední dny v době od 22:00 do 06:00 hodin,
v sobotu, v neděli a ve dnech pracovního klidu od 20:00 do 08:00 hodin.
V době nočního klidu se musí každý uživatel domu vyvarovat jakéhokoliv hluku (zejména vzhledem ke konstrukci domu s lehkými zděnými příčkami bez zvláštní zvukové izolace) jak v bytě, tak i ve společných prostorách, a neprovozovat hlučná zařízení (např. pračky, vysavače) nebo hlasitou živou nebo reprodukovanou hudbu, zábavu, hovor ani zpěv.
Provádění hlučných účelných činností (např. prací spojených s opravami bytu) je možné pouze:
v pracovní den od 7:00 do 19:00 hodin
v sobotu od 9:00 do 15:00 hodin.
Klid v domě jsou povinni dodržovat i nájemci nebytových prostor.
Článek 16
Otevírání a zavírání domu
Uživatelé domu jsou povinni řádně zavírat vchodové dveře do domu, aby nebyl umožněn vstup cizím osobám bez souhlasu některého z bydlících. Zámek vchodových dveří je samozamykací, proto dveřní křídlo musí být zcela dovřené, aby došlo k uzamčení.
Každý nájemce má právo na čipy pro členy domácnosti nebo podnájemníky a dva klíče od vstupních dveří do domu; další klíče si může pořídit na své náklady. Všechny čipy a klíče však musí být vedeny v evidenci družstva a jejich ztráta nahlášena neprodleně družstvu. Při zániku nájmu nebo podnájmu je povinnost klíče i čipy vrátit.
Klíč a čip od vstupních dveří může být zapůjčen se souhlasem družstva i osobě, která v domě nebydlí, ale má oprávněný zájem vyžadující vstup do domu (např. správa domu, výtahu, úklid, topič, odvoz odpadu, pošta, příbuzný, pečovatelská služba nebo ošetřovatel apod.).
Článek 17
Požární ochrana
Uživatelé domu jsou povinni počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požárů, dodržovat požární řád, návody a pokyny upravující požadavky požární ochrany dodávané výrobci nebo obchodními organizacemi k materiálům, látkám nebo výrobkům; dále jsou povinni respektovat závěry preventivních požárních prohlídek v domě.
Nájemníci jsou povinni udržovat tepelné, elektrické, plynové nebo jiné spotřebiče v bytech a nebytových prostorách v náležitém technickém stavu a zabezpečovat provádění předepsaných technických revizí.
Používání otevřeného ohně a grilování potravin na terasách a balkonech je zakázáno.
Ve společných prostorách nesmí být volně umisťovány žádné předměty z hořlavých materiálů anebo předměty, které zužují únikovou cestu.
Uživatelé domu jsou povinni používat při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek jen obaly k tomu určené.
V případě zahoření je každý povinen pokusit se o jeho likvidaci dostupnými prostředky s ohledem na povahu hořících předmětů a na bezpečnost lidí (hasicí přístroje apod.). Schránku s hasicím přístrojem lze otevřít klíčem po rozbití sklíčka.
Rozmístění hasicích přístrojů ve společných prostorách domu:
- ve sklepě – práškový hasicí přístroj
- v mezaninu – sněhový hasicí přístroj
- ve 2. patře – práškový hasicí přístroj
- v 5. patře – práškový hasicí přístroj
Nezvládnutý požár je nutno ohlásit neodkladně hasičům na telefonní číslo 150 a následně družstvu.
Článek 18
Závěrečná ustanovení
Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti, vyplývající z jiných právních předpisů a stanov družstva.
Představenstvo může učinit doplněk nebo změnu v Domovním řádu s okamžitou platností a účinností, který však musí být předložen ke schválení nejbližší členskou schůzí družstva.
Domovní řád je nedílnou součástí nájemní smlouvy členů bytového družstva i nájemců bytů, kteří nejsou členy družstva, a nájemců nebytových prostor, pokud nájemní smlouva nestanoví jinak.
Vůči nájemníkovi – členovi družstva bude při porušování domovního řádu postupováno podle stanov družstva.
Tento domovní řád byl schválen členskou schůzí Bytového družstva Thámova u metra
dne 31. května 2022 s účinností od 1. června 2022.